Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
Zdrowe biuro
Recepta na Zdrowe biuro Wydarzenia Mapa strony
Zdrowebiuro.pl
Wersja do druku
Samopoczucie / Zdrowie » Kolory w biurze - część 1

Kolory w biurze - Część 1
 
Naukowcy na świecie, od lat badający wpływ kolorów na psychikę człowieka, potwierdzają, że poszczególne barwy wywołują u ludzi określone reakcje. Dlatego nie jest wszystko jedno, jakimi kolorami się otaczamy, gdyż każdy z nich ma inne właściwości – jedne pobudza, inne natomiast uspokajają i odprężają.
 
Przed wyborem kolorystyki ścian lub mebli w biurze warto się więc najpierw dobrze zastanowić. Tymczasem rzadko zdarza się, by szefowie firm lub dyrektorzy administracyjni, decydując o wyborze kolorów, w pełni zdawali sobie sprawę, że tym samym stają się odpowiedzialni za dobre samopoczucie, a nawet zdrowie pracowników biurowych.
 
Odpowiednio wybrana kolorystyka wnętrza może bowiem korzystnie wpływać na nastrój oraz wydajność pracy przebywających w nim osób i odwrotnie - nieumiejętny dobór oraz złe zestawienie kolorów w pomieszczeniu może powodować nadmierne rozdrażnienie, zmęczenie bądź senność.
 
O tym, że kolory nierozerwalnie łączą się z naszym życiem wiemy wszyscy. Ich wpływ na nasze samopoczucie od dawna badają naukowcy na świecie. W Polsce jeszcze kilka lat temu była to dziedzina prawie zupełnie nieznana i traktowana trochę „z przymrużeniem oka”.
Ostatnio coraz częściej interesują się nią jednak zarówno psychologowie i lekarze, którzy zaczęli dostrzegać dobroczynny wpływ kolorów na terapię, jak również architekci i dekoratorzy wnętrz, którym zależy na tym, by w zaprojektowanych przez nich budynkach i pomieszczeniach ludzie czuli się dobrze.
 
Rzeczywistość jest kolorowa


Wpływ kolorów na życie człowieka już 3 tysiące lat temu omawiała - zajmująca się również dekoratorstwem i architekturą - chińska filozofia feng shui, nierozerwalnie łącząca harmonię ducha z harmonią naszego otoczenia.
 
Dla feng shui kolor to bardzo ważny element harmonizujący nasze życie oraz wspomagający wyciszenie. Dlatego właśnie przed zmianą kolorów w domu czy biurze należy się zawsze dobrze zastanowić. Każdy kolor ma bowiem inne działanie i w związku z tym, w zależności od ich doboru, inna będzie wymowa danego wnętrza.
 
Doświadczeni architekci wnętrz dla każdego z pomieszczeń w naszym domu zalecają użycie tzw. koloru wiodącego.
Podobnie w biurze – w zależności od tego, jaką działalność prowadzimy lub w jakim zawodzie pracujemy, powinniśmy zastosować tam inną kolorystykę.
Mało kto wie również o tym, że także kolor ubrań może wspomagać nasze działania i starania w sferze zawodowej (i nie tylko) lub przeciwnie – utrudniać je.
 
Właściwie trudno wyobrazić sobie życie bez kolorów. To one są przecież wyznacznikiem zachowań i samopoczucia, źródłem informacji, uniwersalnym językiem świata. Żółty w połączeniu z czarnym ostrzega przed niebezpieczeństwem, biały zapewnia o czystości a czerwony jest sygnałem dużych emocji.
Nasze ciało jest podatne na oddziaływanie barw, nawet gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy. Kolory są również odzwierciedleniem naszej duszy i charakteru - mówią o naszych pragnieniach, słabościach, temperamencie.
Codzienne życie zupełnie pozbawione kolorów byłoby z pewnością znacznie trudniejsze. Barwy używane są właściwie w każdej dziedzinie życia. Informacja słowna uzupełniona i poparta grafiką oraz odpowiednim kolorem jest przecież znacznie łatwiejsza do zrozumienia i przyswojenia.
 
Jasne biurka i sufity
 
W związku ze wzrastającą świadomością w zakresie ogromnego znaczenia odpowiedniego doboru barw coraz częściej w pomieszczeniach użyteczności publicznej, urzędach, szpitalach, oraz właśnie - biurach - pojawiają się już odpowiednio zestawione kolory. Coraz częściej też osoby decydujące o ich wyborze zwracają się do dekoratorów wnętrz i specjalistów po fachową poradę w tej sprawie.
 
Badania psychotechniczne wykazały, że kolorystyczne wykończenie pokoi biurowych powinno opierać się na ciepłych, jasnych tonach o małym nasyceniu barw. Takie wykończenie oddziałuje na pracownika aktywizująco, sprawiając wrażenie ciepła i czystości oraz czyni pomieszczenie bardziej przytulnym.
 
Sufity w biurze powinny być pomalowane na biało, natomiast biurka powinny mieć blaty w kolorach jasnych i spokojnych. W pomieszczeniach biurowych nie powinno stosować się barw ciemnych (gdyż przytłaczają oraz nastrajają smutno i zimno), jak również kolorów jaskrawych (wywołują niepokój i odwracają uwagę).
Również malowanie całego wnętrza budynku biurowego na jeden kolor nie jest właściwe, gdyż sprzyja monotonii. Korytarze najlepiej malować barwami nieco ciemniejszymi niż pokoje biurowe.
 
Duże znaczenie ma również dobór właściwej barwy oświetlenia. Przy różnych rodzajach światła zmieniają się częściowo warunki widzenia, a przede wszystkim możliwość zróżnicowania barw.
Światło najbardziej zbliżone do naturalnego uzyskujemy stosując lampy fluoroscencyjne (świetlówki o barwie białej i dziennej przemiennie). Barwa ścian, sufitu i podłogi może zwiększać lub zmniejszać natężenie oświetlenia w pomieszczeniu, a także wpływać na jego równomierność.
Dzieje się tak dlatego, iż poszczególne barwy w różny sposób odbijają światło, np.: białe sufity i ściany odbijają światło w 80%, podczas gdy np. szara betonowa podłoga tylko w 12%.


Kolory w pomieszczeniach
 
Dobierając kolory do pomieszczeń - zarówno kolory ścian, jak i kolory mebli, żaluzji lub rolet, wyposażenia oraz elementów dekoracyjnych, zawsze należy znaleźć złoty środek między wykorzystaniem wyłącznie bieli i kolorów pastelowych, w nadmiarze dających poczucie nudy i monotonii, a użyciem ostrych, kontrastowych zestawów barw, powodujących rozdrażnienie i zmęczenie oczu.
 
Od charakteru wnętrza, rodzaju wykonywanej w nim pracy oraz osobowości przebywających tam osób w dużej mierze zależy wybór kolorystyki pomieszczenia.
Do wyboru mamy barwy czyste z podstawowej palety barw, barwy dopełniające, barwy złamane i pastelowe. Wśród nich wybieramy natomiast spośród barw zimnych i ciepłych.
 
Barwy czyste - są to czyste kolory tęczy, bez dodatku czerni i bieli. Doskonale nadają się do stosowania we wszystkich wnętrzach, które chcemy ożywić. Polecane są również jako kontrastowe dodatki do bieli, barw pastelowych i złamanych.
 
 
Barwy dopełniające - to pary barw, które na kole barw leżą na przeciw siebie. Tworzą one względem siebie największy kontrast. Zestawiając je ze sobą należy zachować ostrożność, ponieważ zbyt dużo kontrastów powoduje nerwowość i zmęczenie oczu.
 
 
Barwy złamane - powstają przez domieszanie niewielkiej ilości barwy dopełniającej do czystej barwy tęczowej. Są mniej intensywne od barw czystych. Spokojne, stonowane barwy złamane wyglądają dobrze niemal we wszystkich pomieszczeniach. Można je dowolnie zestawiać ze sobą i z pozostałymi barwami, np. czystymi lub pastelowymi.
 
Barwy ziemi - są to barwy złamane nawiązujące do naturalnych kolorów występujących w przyrodzie (kolor piasku, trawy, ziemi, roślin). Ładnie wyglądają w połączeniu z meblami z wikliny lub naturalnego drewna i z naturalną zielenią. Są to barwy neutralne, można je więc dowolnie zestawiać między sobą oraz z innymi barwami.
 
Barwy pastelowe - są to bardzo jasne, spokojne barwy z dużą domieszką bieli. Można je stosować we wszystkich pomieszczeniach i dowolnie zestawiać z innymi barwami, szczególnie czystymi.
 
Barwy zimne - wywołują wrażenie chłodu i oddalenia. Kojarzą się z lodem, wodą i śniegiem. Dają poczucie czystości i lekkości. Poleca się je zwłaszcza do miejsc ciemnych, ciasnych i gorących, ponieważ optycznie ochładzają i powiększają pomieszczenie. Sprzyjają pracy umysłowej.
 
Barwy ciepłe - kojarzą się z ogniem, słońcem, pozornie przybliżają się do patrzącego. Jest to cała gama czerwieni i żółci, pomarańcze i brązy. Polecane są do pokojów dużych, chłodnych, przeznaczonych raczej do wypoczynku.
 
 
 

Wybierając kolory ścian nie zapominajmy, że:
 
* Sufit w jasnym kolorze i jedna jasna ściana powiększają optycznie pomieszczenie oraz stwarzają poczucie lekkości i przytulności.
 
* Jedna ściana pomalowana ciemniejszym kolorem niż pozostałe będzie sprawiała wrażenie, że jest bardziej oddalona.
 
* Ciemny sufit i ciemna podłogaspowodują, że pokój wyda się niższy.
 
* Ciemne ściany i jasny sufitsprawią,że pokój wyda się wyższy.
 
* Intensywne, ciemne kolory optycznie zmniejszą pomieszczenie.
 
* W małych wnętrzach lepiej stosować kolory jasne – biele, błękity i szarości.


* Ciemne i intensywne barwy ścian zmniejszają pomieszczenie.
 
* Ciemny sufit przy zachowaniu jasnych ścian poszerza pomieszczenie.


* Zbyt niski sufit można podnieść malując go na jasny kolor.

* Korytarz można skrócić malując jego krótsze ściany na ciemniejszy odcień.
 
W pracy jak w domu


Odpowiednio dobrane kolory tworzą niepowtarzalny nastrój i specyficzny klimat danego wnętrza.
Przywykliśmy dbać o tworzenie takiego klimatu przede wszystkim w mieszkaniach. Tymczasem, jeśli dobrze policzymy, to może okazać się, że w ciągu doby w biurze spędzamy tyle samo, a często nawet więcej aktywnie przeżytego czasu (nie licząc snu), niż w domu.
 
Jeżeli jesteśmy właścicielem firmy, jej szefem, dyrektorem administracyjnym lub kierownikiem dużego działu, to – mając odpowiednią moc decyzyjną - powinniśmy koniecznie zadbać o to, by podlegli nam pracownicy – dzięki odpowiedniemu wystrojowi i kolorystyce - czuli się w firmie dobrze. Wcale nie jest powiedziane, że asceza i oszczędność na etapie aranżacji wnętrza przełożą się na lepsze wyniki finansowe.
Przykłady pokazują, że „dopieszczenie” pracowników ładnymi, cieszącymi oko, drobiazgami i ozdobami (obrazy, bibeloty, lampki, drobiazgi na biurku, kwiaty), meblami w optymistycznej kolorystyce, oświetleniem o odpowiedniej barwie – choć z pozoru droższe – opłaca się znacznie bardziej, gdyż z czasem przynosi wymierne korzyści w postaci lepszej wydajności pracy będącej pochodną lepszej atmosfery.
 
Jeżeli natomiast jesteśmy pracownikiem, a szef nie dba o to, by otoczyć nas przyjaznymi, o dobrej energii barwami, wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak prywatnie zaaranżować własną przestrzeń – swój mały kawałek ściany, podłogi i biurka.
Oczywiście, że w takiej sytuacji nie przemalujemy ani blatu biurka, ani ściany (nawet jeśli bardzo nie odpowiada nam jej kolor), możemy jednak zadbać o to, by przestrzeń wokół nas zapełniła się „naszymi” kolorami. Stworzy ją zdjęcie dziecka lub ukochanej osoby oprawione w kolorowe ramki, kolorowy obrazek wywołujący przyjemne uczucia lub przywołujący miłe wspomnienia (np. górski pejzaż, obraz strumienia, lasu, łąki, kwiatów, zwierząt itp.), jakiś śmieszny, kolorowy drobiazg ustawiony na biurku, przyniesiony z domu kwiat (mogą być nawet kwiaty sztuczne – dobrze sprawdza się np. optymistyczny bukiecik słoneczników, fiołków czy frezji).
 
Wypełniając przestrzeń kolorami pamiętajmy, że każdy z nich ma swoją wymowę, znaczenie, a co za tym idzie, niesie z sobą odpowiednią energię, np:
 
·        żółcienie wprowadzają słoneczny, pogodny nastrój
·        czerwienie działają pobudzająco
·        brązy i beże wprowadzają ciepło i przytulność
·        zielenie wnoszą świeży i ożywczy nastrój
·        błękity uspokajają.
 


Małgorzata Szafarz
Artykuł udostępniony przez serwis www.nowebiuro.pl

  Zapraszamy do dyskusji na forum

Instytut Wzornictwa Przemysłowego
Martela
ErgoTest
Microsoft
Centrum medyczne ENEL-MED
Okulary Do Komputera
Instytut Medycyny Pracy
Archivolta
Radio PIN
Modern Office Manager
Facility Manager
Eurobuild Poland
Architektura Murator
Architektura & Biznes
NoweBiuro.pl
ARCHITEKTURA.INFO
MEBLE.pl
IIR.pl
Worksite
|  Wydarzenia  |  Misja  |  Przepisy prawne  |  Ergonomia  |  Zdrowie - Ile to kosztuje?  |  Porady i rozwiązania  |  Kontakt  |  Newsletter  |  Polityka Cookies  |  
design by VENTI