Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
Zdrowe biuro
Recepta na Zdrowe biuro Wydarzenia Mapa strony
Zdrowebiuro.pl
Wersja do druku
Samopoczucie / Zdrowie » Kolory w biurze - część 2

Kolory w biurze - Część 2

To nie przypadek, że w naszym ubiorze dominuje np. kolor zielony, a nie czerwony, że w biurze wybraliśmy sobie do siedzenia krzesło z szarą tapicerką, chociaż obok było granatowe, a do domu wolimy kupić kanapę w kolorze ecru zamiast seledynowej.
Nasze preferencje kolorystyczne świadczą o cechach naszego charakteru, predyspozycjach, skłonnościach. Kolory niosą bowiem ze sobą określoną energię i znaczenie. Dlatego właśnie jedne kolory bardzo lubimy, a za innymi nie przepadamy.
Poniżej szczegółowo przedstawiamy znaczenie poszczególnych kolorów oraz ich wpływ na naszą psychikę i samopoczucie. Czytając wnikliwie ten fragment tekstu być może dowiemy się czegoś więcej o sobie i lepiej zrozumiemy podejmowane przez nas – przecież przeważnie zupełnie nieświadomie – wybory.
Być może dopiero pod wpływem tej lektury zrozumiemy, że szef dlatego właśnie nas nie lubi i odsuwa od poważnych zadań, gdyż ciągle przychodzimy do pracy ubrani na granatowo, co może sprawiać, że – sam ubierając się na szaro - czuje się zagrożony i boi się, byśmy nie okazali się lepsi od niego (rada: zacznijmy częściej ubierać się na zielono).

Może odkryjemy też, że sąsiadka przy biurku obok dlatego tak bardzo nas irytuje, bo często nosi czerwone ubrania, a my ostatnio czujemy się dosyć zmęczeni i zestresowani, więc po prostu nas to przytłacza (rada: dodajmy sobie energii zakładając ubiór w kolorze żółtym lub pomarańczowym).
Znaczenie kolorów:
Kolor biały przynosi spokój i dobre samopoczucie, łagodzi emocje. Jest dobrym lekarstwem na stres, daje poczucie swobody, jednak zbyt dużo bieli - na przykład wszystkie ściany w tym kolorze - może budzić poczucie osamotnienia i smutku. Wskazany dla osób chcących pokierować własnym życiem, myśleć jasno, otworzyć się na nowe pomysły i plany. Nie sprzyja podejmowaniu decyzji. Niewskazany dla osób czujących się samotnie i potrzebujących sprawnego działania.

Biel zajmuje szczególne miejsce w palecie barw. Zawiera w sobie wszystkie pozostałe barwy, jest zatem na swój sposób wszechstronna, reprezentując sobą wartości wszystkich kolorów. Kojarzy się z reguły z czystością i niewinnością. Jest jak czysta tablica, która zachęca do działania, do zapisania nowych historii. To także przestrzeń, w której można swobodnie oddychać i czuć się wolnym.

Biały kolor najchętniej noszą osoby, które nie lubią być ograniczane i starają się być za wszelką cenę niezależne. W pozytywnym wydaniu wskazuje dążenie do podkreślenia własnej indywidualności, dojrzałości, samodzielności. Bywa jednak, że do założenia takiego ubrania skłania przejściowe nawet poczucie nałożenia ograniczeń i biała barwa jest manifestacją potrzeby zerwania krepujących więzów.

Większość duchowych mistrzów nosi białe szaty i zaleca ten kolor do ćwiczeń nad rozwojem wewnętrznym.

Podstawowe przesłanie bieli brzmi: zróbcie mi miejsce, abym mógł zacząć działać, pokazać swoje ogromne możliwości i to, jaki jestem doskonały, stwórzcie mi przestrzeń, obdarujcie mnie wolnością, abym mógł zebrać jak najwięcej nowych, ciekawych doświadczeń.
Kolor żółty wzmacnia system nerwowy, wątrobę i trzustkę. Stymuluje mózg, rozjaśnia myślenie i poprawia pamięć. Kolor żółty jest kolorem ciepła i życia. Wywołuje w nas radość i pobudza do życia. Żółty jest jaśniejszy od innych, dlatego rzadziej stosuje się go jako kolor sygnałowy. Lato, słońce, piaszczyste plaże - wszystko to kojarzy się z kolorem żółtym. Wskazany dla potrzebujących zastrzyku pewności siebie i woli podejmowania decyzji. Pomocny w przezwyciężaniu konfliktów. Niewskazany dla wrażliwych na krytykę, mających poczucie braku stabilizacji, skoncentrowanych na dobrach materialnych, gdyż może powodować irytację i pogarszać samopoczucie

Kolor żółty to ulubiony kolor buddyjskich lamów, nieodparcie przywodzi na myśl pożółkłe karty mądrych ksiąg. To wiedza i intelektualny przebłysk, to kolor oświecenia. Z żółtej barwy emanuje blask, radość, optymizm, a także potrzeba podzielenia się tą radością z innymi, potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem, potrzeba wymiany informacji i nabytej wiedzy.

W negatywnym wydaniu tak właśnie ubierają się osoby, których komunikacja z innymi jest zakłócona, które nie potrafią otwarcie mówić o swoich problemach lub mówią dużo i o wszystkim, tylko nie o sobie. Bywa i tak, że chociaż wyraźnie sygnalizują, co ich boli, czują się nie rozumiane przez innych.

Ubranie żółtego koloru jest natomiast szczególnie pomocne wtedy, kiedy musimy nareszcie dogadać się z kimś w istotnej dla nas sprawie. Jego wibracja sprawia, że naszemu rozmówcy nie uda się uniknąć zasadniczej rozmowy. Jest to barwa korzystna do prowadzenia wykładów, zdawania egzaminów ustnych i wszelkich handlowych negocjacji.

Podstawowym znaczeniem żółtego jest: wysłuchaj mnie, porozmawiaj ze mną, spróbuj mnie zrozumieć, mam ci tyle do przekazania, nie chcę być sam, potrzebuję ciebie aby móc z tobą rozmawiać, dzielić się wrażeniami.


Kolor pomarańczowy leczy nadwerężone nerwy, pobudza narządy płciowe, korzystnie wpływa na układ trawienny. Zwiększa naturalną odporność organizmu, przeciwdziała zatrzymywaniu płynów ustrojowych. Przywraca chęć do życia. Wskazany dla cierpiących na depresję, bóle w szyi, ramionach i stawach. Sprzyja pogodnym myślom. Zwiększa motywację do działania, podnosi poczucie własnej wartości. Niewskazany dla osób, które czują się chore, zagubione oraz dla cierpiących na klaustrofobię.

Pomarańczowy jest ciepłym i pełnym energii kolorem. Kojarzy się z żywością owoców, barwnymi egzotycznymi kwiatami, ptakami i motylami. Pomarańczowy sprawia miłe wrażenie, wysyła sygnał o spontaniczności, żywości i przyjaznym nastawieniu.

Kolor ten często sugeruje smakosza, hedonistę czerpiącego z życia jak najwięcej. Ludzie, którzy ubierają te barwy to często dobrzy kucharze.

Korzystając z tego koloru mamy szansę odzyskać optymizm i odnaleźć cel w życiu. Odczujemy wyraźne poszerzenie możliwości i przybędzie nam zdecydowania.

Przesłanie pomarańczowego brzmi: doskonale sobie radzę w życiu, mam dość energii, by osiągnąć wszystko, czego pragnę, moje cele są konkretnie sprecyzowane.


Kolor różowy podnosi poczucie bezpieczeństwa, zjednuje sympatię, likwiduje napięcia mięśniowe i łagodnie pobudza organizm. Wskazany dla spragnionych miłości, zainteresowania i współczucia. Sprzyja czerpaniu przyjemności z seksu, zabawy i podejmowaniu ryzyka. Niewskazany dla osób niedojrzałych emocjonalnie, gdyż może je przytłaczać.

Kolor ten kojarzy się z delikatnością dziecięcego świata, przynosi w sobie coś ciepłego, miłego i dziewczęcego. Mężczyźni zdecydowanie go unikają, jakby podświadomie zdawali sobie sprawę, że jest zarezerwowany dla małych dziewczynek i całą swoją delikatnością uosabia dziewczęcość, czułość, ukojenie i wszystko, co jest związane z dzieciństwem. I tak jak dziecko niecierpliwie wyrywające się na świat, który znajduje się za furtką ogrodu, różowy kolor podkreśli potrzebę przestrzeni do działania i wykazania swoich możliwości, bo przecież róż to mieszanka bieli i czerwieni.

Kolor ten preferują często osoby, których dzieciństwo było zbyt krótkie i zbyt smutne, które nie zaznały ciepła i czułości jako dzieci, więc podświadomie domagają się ich teraz od najbliższego otoczenia. W ich emocjonalności także znajdziemy coś dziecinnego, ponieważ osoby te reagują często w sposób odbiegający znacznie od tego, co nazywamy dojrzałością.

Przesłanie tej barwy to: zaopiekuj się mną, kochaj mnie z matczyną delikatnością i czułością, obdarz mnie subtelną pieszczotą, pozwól mi być dzieckiem i skupić się wyłącznie na sobie i swoich potrzebach.
Kolor czerwony pobudza akcję serca, krążenie krwi, wzmacnia organizm, zwiększa jego wytrzymałość, pobudza. Wzmacnia mięśnie, pomaga pokonywać złe myśli, ale wzmaga też siłę przeżywania gniewu. Jest symbolem ognia, ciepła. Wskazany dla przemęczonych, ospałych, pozbawionych woli walki, spragnionych sukcesu i doznań zmysłowych. Niewskazany dla osób z syndromem chronicznego zmęczenia, nadciśnieniem, chorych na grypę, choleryków i ludzi przechodzących poważny stres.

Kolor czerwony kojarzy się z krwią, a zatem z życiem, energią, żywiołowością, agresją, działaniem, ruchem i energią. Czerwień jest więc bezpośrednio związana ze wszystkimi dynamicznymi przejawami istnienia, również z agresją.

Nie można pominąć szczególnej erotycznej wymowy tej barwy. Nie bez powodu kobiety od lat malują usta i paznokcie na czerwono. Nawet nie znając symboliki, podświadomie wiedzą, że ich ukochany najsilniej zareaguje na czerwoną bluzkę czy spódnicę.

Można sporadycznie ubierać czerwony kolor w celu dodania sobie witalności i atrakcyjności, jednak nie jest to kolor szczególnie korzystny do noszenia na co dzień.

Wymowa czerwieni to: rozsadza mnie energia, chcę działać, chcę kochać, zauważ mnie i podziel moją pasję, doceń moje możliwości i pozwól mi się zrealizować, przecież jestem najlepszy.


Kolor fioletowy wpływa korzystnie na mózg i układ nerwowy. Działa oczyszczająco i antyseptycznie. Tłumi uczucie głodu, reguluje przemianę materii, pomaga przezwyciężyć lęki i obsesje. Wskazany dla pragnących zgody i miłości, ciszy i spokoju, ułatwia zrozumienie własnych potrzeb i uczuć. Niewskazany dla przewrażliwionych, pragnących akceptacji i potrzebujących przyjaciół, dla osób o niskiej samoocenie.

Fioletowy to ulubiony kolor ezoteryków i księży, osób, które poszukują odpowiedzi na najdziwniejsze pytania, dotyczące sensu życia i śmierci. To właśnie kojący i wyciszający fiolet pobudza nas do tego, by oderwać się od szarej codzienności i poszukać czegoś więcej, czegoś, czego nie można zmierzyć, zważyć, ani kupić w sklepie.

Kolor ten ubierają osoby zajmujące się własnym rozwojem, interesujące się psychologią i tajemniczą stroną istnienia. Skrajnie podoba się on również ludziom, dla których sensem życia jest wiara, a jego celem - osiągnięcie zbawienia.

Główne znaczenie fioletu to: chcę poznać odpowiedzi na najważniejsze pytania, jestem uduchowiony, wrażliwy, mam niezwykłe zainteresowania i wyróżniam się spośród zwykłych zjadaczy chleba moją głęboką wiarą.


Kolor zielony służy sercu. Reguluje krążenie krwi, ułatwia głębokie oddychanie. Działa odprężająco, gdyż kojarzy się z naturą. Naturalnie zielone rzeczy wywołują uczucie spokoju i bezpieczeństwa. Czysta, nieskażona zieleń jest uważana za kolor neutralny, który nie jest ani ciepły, ani zimny i w związku z tym pełni rolę koloru równoważącego. Psychologowie twierdzą, że standardowa zieleń nie powoduje ani pasywnych, ani aktywnych odczuć. Jest to kolor wskazany dla nadmiernie aktywnych, mających trudności z podejmowaniem decyzji i zachowaniem jasności sądów, zwiększa optymizm, wiarę w siebie i innych. Niewskazany dla potrzebujących energii do działania, sprzyja nudzie, powolności i bierności.

Ubieranie zielonego koloru daje nam namiastkę harmonii, wyciszenia i odprężenia. Zielony to więc kolor tych wszystkich, którzy są wewnętrznie bardzo zmęczeni, którzy czują w sobie chaos.

Zieleń chętnie noszą też osoby, które czują ogromną potrzebę uporządkowania swoich emocji, odpoczynku psychicznego i odnalezienia własnej drogi, podświadomie odwołują się więc do barw natury, by odnaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Główne przesłanie zieleni to: mam kłopoty z emocjami, otaczają mnie różne napięcia, chcę wyciszyć się i skupić na sobie, by odnaleźć równowagę, tęsknię do harmonii i ładu.
Kolor niebieski obniża ciśnienie krwi, reguluje sen, uśmierza ból, działa przeciwzapalnie. Pobudza umysł do pracy. Zbyt dużo niebieskiego może działać przygnębiająco. Niebieski zwykle wygląda chłodno. Związany jest z wodą i morzem. Niebieskie światło daje wrażenie lekkości, a ciemnoniebieskie - spokoju i relaksu. Jest symbolem zarówno lodowatej, zimowej pogody, jak i rześkiego powietrza. Wskazany dla wyczerpanych psychicznie, potrzebujących spokoju i wypoczynku. Sprzyja samodzielności, wspiera intuicję, ułatwia podejmowanie decyzji. Niewskazany dla przygnębionych i zdenerwowanych. W tym stanie lepszy jest pomarańczowy.

Niebieski to kolor osób twórczych, parających się kreowaniem własnej przestrzeni i własnego życia, ludzi, którzy chcieliby po sobie coś zostawić, którzy chcą zapisać się w pamięci innych jako działacze społeczni uzdrawiacze, artyści czy pisarze.

W najbardziej negatywnym wydaniu dotyczy to osób, które za wszelką cenę chcą być oryginalne, które potrzebują uznania innych, aby dostrzec własną wartość, które nie mogą żyć bez niemego zachwytu w oczach fanów.

Główne znaczenie niebieskiego to: chcę być niezwykły, niepowtarzalny, chcę zdobyć dobrą sławę i pozostawić po sobie pomnik oparty na moich dokonaniach, chcę być mądry, inteligentny i twórczy.
Kolor granatowy to kolor munduru, a także kolor atramentu, kojarzący się z biurem, pracą, zarządzaniem. Jest to kolor struktur i urzędów, zasad i dyscypliny. Jest to więc kolor odpowiedni dla tych, którzy chcą przewodzić innym, którzy odnajdują się dobrze w roli szefa, dyrektora, dowódcy. Nawet jeśli nie zawsze głośno o tym mówią, osoby, które lubią nosić takie barwy, lubią ład, porządek, dyscyplinę, posłuch i najlepiej się czują, kiedy mają wszystko pod kontrolą.

Ważnym hasłem jest dla nich odpowiedzialność, którą biorą na siebie nie tylko w związku z własnymi decyzjami. Osoby często ubierające granatowy kolor pragną odpowiadać za wszystko i za wszystkich. W najgorszym wydaniu bywa, że starają się decydować za innych i rządzić wszystkim, czego mogą dotknąć. 

Główne znaczenie granatu to: chcę kontrolować swoje otoczenie, jestem odpowiedzialny i wiem najlepiej co i jak zrobić, zaufajcie mi i pozwólcie sobą pokierować. 
Kolor brązowy tworzy aurę bezpieczeństwa. Sprzyja skrywaniu uczuć. W dużej ilości może przygnębiać. Barwa ta jest synonimem ciepła i bezpieczeństwa. To kolor, który naturalnie towarzyszy naszemu życiu codziennemu i roztacza atmosferę spokoju i harmonii. Wskazany dla osób spragnionych życiowej stabilizacji i bezpieczeństwa. Niewskazany dla osób zamkniętych w sobie, skrywających emocje, o niskim poczuciu wartości. Sprzyja izolowaniu się od świata.

Brąz nieodparcie kojarzy się z tym wszystkim, co związane jest z żywiołem ziemi: z konkretem, z praktycznością, pracowitością, sumiennością. Ludzie, którzy szukają tej barwy potrzebują wszystkiego, co niesie ona z sobą. Brak im pewności siebie, spokoju, stabilizacji. Przyszłość jest dla nich niewiadoma, niepewna, budzi lęk. Chcieliby znaleźć pod stopami silne oparcie, które pozwoliłoby im spokojnie iść przez życie.

Zwolennicy brązów nie wierzą we własne siły. Obawiają się, że nie są wystarczająco dokładni i sumienni, dlatego dokładają wielu starań, by w pracy być perfekcjonistami. Ich niepewność bierze się zazwyczaj z problemów w układach prywatnych, gdzie nie sprawdzają się jako partnerzy i w konsekwencji uciekają w inne dziedziny życia, w których mają szansę się wykazać. Rezygnując ze sfery osobistej, skupiają się na działalności zawodowej, poświęcając jej wiele czasu i energii. To sprawia, że osoby, które chętnie ubierają ten kolor są postrzegane z reguły jako odpowiedzialni i rzetelni pracownicy na których zawsze można polegać.

Główne znaczenie brązu to: boję się, nie wierzę w siebie i pomyślną przyszłość, brak mi też wiary we własne możliwości, ale jestem wspaniałym pracownikiem i zawsze można na mnie liczyć.
Kolor szary kojarzy się z mgłą i zapadającym zmierzchem, dlatego jest to kolor podkreślający potrzebę dochowania sekretu, ukrycia się przed światem ze swoimi sprawami. Kolor szary wskazuje zachowanie dla siebie swoich zarówno dobrych jak i tych nieco trudniejszych spraw. Człowiek, który ubiera szare ubrania pokazuje, że sam sobie świetnie poradzi ze wszystkim, że nie potrzebuje ani dobrych rad, ani też pomocy z zewnątrz. Chce pozostać w ukryciu. To kolor wszystkich nieśmiałych, którzy nie chcą zwracać na siebie uwagi.

Zwolennicy szarego, podobnie jak zielonego, potrzebują wyciszenia, odnalezienia równowagi, harmonii ze światem, uporządkowania emocji. W końcu jeśli coś ukrywamy, to być może nie wszystko jest do końca takie jak byśmy tego oczekiwali.

Główne przesłanie szarego to: pozwól mi zachować moje problemy w tajemnicy, zostaw mnie w spokoju, chcę ciszy, równowagi, harmonii, uporania się ze swoimi sprawami. 
Kolor czarny działa wspierająco i ochronnie. Przeciwdziała niepożądanym zmianom. Wskazany dla osób niezależnych, opanowanych, pełniących funkcje kierownicze. Sprzyja trwaniu przy własnych opiniach i nieuleganiu presji. Niewskazany dla osób niepewnych siebie, przygnębionych i załamanych. Sugeruje niechęć do przyjmowania pomocy. Sprzyja izolacji.

Czarny to jednak również żałoba. W naszej kulturze kolor ten odzwierciedla więc tęsknotę za kimś, kto odszedł na zawsze, za etapem życia, który bezpowrotnie się zakończył. I nawet jeśli człowiek, który nosi czerń formalnie nikogo nie pochował, zakładanie takiej barwy mówi o wewnętrznej żałobie za utraconą miłością, straconą szansą, za kimś kto żyje, ale odszedł, aby żyć z kimś innym. Czerń pokazuje ogromną potrzebę zaspokojenia wewnętrznej pustki, wyciszenia rozpaczy. Najczęściej związany jest z uczuciami, z nieudanymi związkami. Dlatego tak często noszą go młode osoby, które dopiero szukają swojej drugiej połowy raz po raz rozstając się z kolejnymi sympatiami, ponosząc fiasko w kolejnych związkach, nie umiejąc określić swoich wymagań i oczekiwań. Czarny jest też próbą odcięcia się od świata, symbolicznego „obrażenia się” na zasadzie: ciągle mi nie wychodzi, ale kiedyś uporządkuję swoje emocje i nareszcie sobie ze wszystkim poradzę i wrócę do normalnej aktywności.

Główne przesłanie czarnego to: tęsknię za miłością, pozwól mi uporać się ze swoim smutkiem i tęsknotą, pozwól, że sam odnajdę w sobie energię do działania, pozwól mi rozwiązać swoje sprawy.
Kolory w biznesie
Kolory mają również ogromne znaczenie podczas spotkań biznesowych.
Sprawdźmy więc, jaki komunikat będziemy przekazywać rozmówcy stosując w strojach służbowych i dodatkach określone barwy.
Biały - materiały białe są świetliste, to prawdziwa elegancja i dobry styl. Kolor ten symbolizuje czystość, lekkość, porządek, doskonałość.
Zielony - podkreśla wygląd naturalny, nieco sportowy. W zależności od odcienia, można w nim wyglądać młodo, sportowo, niezależnie. Zieleń promieniuje sympatią i ciepłem. Kolor ten symbolizuje odprężenie, równowagę, nadzieję, wytrwałość. Łagodzi emocje podczas negocjacji handlowych.
Niebieski - kolor ten symbolizuje spokój, zadowolenie, powagę, zaufanie. Często jest używany w uniformach bankowych, a także przy kreowaniu wizerunku prezenterów wiadomości informacyjnych. Odcienie ciemnoniebieskie promieniują autorytetem i elegancją, działają uspokajająco (podobnie jak niebieskie tła na fotografiach). Nieco jaśniejszy odcień nadaje się na stroje bardziej sportowe.
Czerwony - szczególnie przyciąga wzrok widza, dlatego najlepiej sprawdza się w gustownych dodatkach do stroju (np. krawat), a nie w elementach ubioru. Kolor ten symbolizuje temperament, sprawia wrażenie pewności siebie. Może jednak powodować odczucie agresji i dominacji. Ciemne odcienie są bardziej klasyczne, jasne wyrażają dynamiczną i nowoczesna elegancję.
Brązowy – to kolor naturalny i elegancki, wywołuje odczucie spokoju i bezpieczeństwa. Ciemny odcień może być alternatywą dla czarnego. Bardzo dobrze podkreśla klasyczny typ urody.
Szary – to kolor ponadczasowy, bardzo dobra alternatywa dla czarnego, polecany przy stylu dyskretnie sportowym. W spotkaniach biznesowych kolor ten symbolizuje dystans, ale również dyplomację i chęć pozostania z boku.
Czarny - sprawia wrażenie elegancji i odświętności. Dodaje autorytetu. W wizerunku zewnętrznym lepiej go jednak unikać i wybierać alternatywy czarnego: brązowy, granatowy, szary.
Kolory naszego nastroju
Nasze samopoczucie każdego dnia jest inne. Kolor, jaki przychodzi nam na myśl, gdy zamkniemy oczy i skupimy się na chwilę oddaje przeważnie dość dokładnie nasz nastrój w danym momencie. Czasem będzie to biały, kiedy indziej żółty czy zielony.
Takim testem warto zaczynać każdy nowy dzień w biurze – będzie to okazja do wglądu w siebie oraz do wyciszenia się przed rozpoczęciem pracy. Kolor naszego nastroju podpowie nam natomiast, co będzie dziś naszym mocnym punktem, a na co powinniśmy uważać, żeby np. uniknąć konfliktu z kolegami w pracy.
Oto, co mówią kolory o naszym samopoczuciu:
Biały
Jasność umysłu, czystość myśli, doskonałość - takimi słowami można dzisiaj określić nasz nastrój. Jesteśmy w doskonałej kondycji psychicznej, mamy dobry nastrój, nie targają nami skrajne emocje, osiągnęliśmy równowagę. Nasze myśli są klarowne, łatwo jest nam się skupić i łatwo podejmować decyzje wymagające dużego wyważenia argumentów.
Żółty jasny
Czujemy się świetnie a w głowie pełno świeżych pomysłów. Skorzystajmy z pozytywnego nastawienia do życia i zrealizujmy kilka z nich. Zaowocuje to z pewnością wielką radością i poczuciem zadowolenia. Skoncentrujmy się na pozytywnych cechach świata wokół nas i odrzućmy to, co złe, brudne i zepsute.
Żółty nasycony
Mamy pozytywne nastawienie do życia, jesteśmy pełni energii i radości. Czujemy, że możemy wykorzystać nawet 110% swojego intelektu. To dobry moment do podejmowania nowych wyzwań, jesteśmy pełni ufności w swoje siły. Nie zastanawiajmy się zbyt długo - po prostu trzeba działać, a na pozytywne efekty nie trzeba będzie zbyt długo czekać.
Pomarańczowy jasny
Jesteśmy świadomi swojej wartości, mamy skłonność do okazywania swojej mądrości ale będziemy czynić to niezwykle taktownie. Pokażemy klasę. Ktokolwiek zwróci się do nas o pomoc może być pewny, że zwrócił się do najwłaściwszej osoby pod słońcem. Ktokolwiek nadużyje naszego zaufania może być pewny, że zostanie potraktowany z klasą - ale tak, że będzie miał świadomość swojej bezgranicznej głupoty.
Pomarańczowy ciemny
W naszym nastroju dominuje energia i szczęście. Energia pcha nas do działania a szczęście powoduje, że to, co robimy - robimy z radością i pełnym zaangażowaniem. To bardzo pozytywny nastrój pełen entuzjazmu i fascynacji. Mamy dzisiaj duży potencjał do kreowania, tworzenia, znajdowania rozwiązań z trudnych sytuacji. Jednocześnie jesteśmy gotowi okazywać dużo ciepła i sympatii nawet osobom, których nie znamy zbyt dobrze.
Zielony bardzo jasny
Dzisiaj możemy mieć skłonności do braku odwagi, zazdrości i niezdecydowania. Czujemy się niepewnie i może to mieć wpływ na nasze działania w najbliższym czasie. W związku z tym bardziej opierajmy się na zdrowym rozsądku niż na gwałtownych emocjach. Unikajmy zazdrości i bądźmy bardziej odważni przy podejmowaniu decyzji.
Zielony jasny
Dominuje w nas poczucie bezpieczeństwa, świeżości. Jesteśmy pełni harmonii i mamy silne predyspozycje do rozwoju. To dobry moment, aby nauczyć się czegoś nowego – może rozpocząć jakiś kurs. Wykorzystajmy spokój wewnętrzny do wzmocnienia relacji z otaczającymi nas osobami. Zakończmy wszystkie niepotrzebne spory i unikajmy konfrontacji, gdyż trzeba pamiętać, że nawet na pozór błahy drobiazg może zburzyć naszą równowagę.
Zielony ciemny
W takim nastroju na pewno nie będziemy inicjować nowych konfliktów. Wykorzystajmy więc swoje pokojowe nastawienie do zakończenia sporów, które trwają zbyt długo, a na które nie warto marnotrawić sił i energii. Dzisiaj możemy z powodzeniem poprowadzić mediacje pomiędzy zwaśnionymi stronami. Jeśli więc ktoś poprosi nas o pomoc w zażegnaniu konfliktu, nie odmawiajmy.
Zielony bardzo ciemny
Ambicja, zawiść i wstyd – na te cechy jesteśmy dziś szczególnie podatni. Nie wyniknie z nich nic dobrego jeśli nie zapanujemy nad naszymi słabościami. Czasem warto po prostu docenić osiągnięcia innych niż unosić się ambicją i próbować za wszelką cenę udowodnić, że jesteśmy równie dobrzy. Pamiętajmy, że człowiek mądry potrafi ze swoich słabości uczynić swoje atuty. Poszukajmy oparcia u osób bliskich.
Oliwkowy
Dzisiaj jesteśmy ostrożni w działaniu i podejmowaniu decyzji. Nie patrzmy jednak na życie z taką podejrzliwością i nie doszukujmy się wszędzie podstępu. Bądźmy bardziej otwarci na ludzi. Nie pozwólmy, aby opanowała nas zazdrość. Zamiast tego okażmy zaufanie i postarajmy cieszyć się szczęściem innych.
Niebieski jasny
Nasz nastrój jest lekki i jasny. Nie czujemy się przytłoczeni żadnymi poważnymi problemami i jesteśmy na najlepszej drodze do osiągnięcia duchowej równowagi. Mamy ochotę wznieść się w powietrze i lecieć ponad światem, czuć się lekko jak piórko. To dobry moment na to, żeby zmierzyć się z problemami odkładanymi na bok od dawna.
Niebieski ciemny
Dzisiaj nasz nastrój sprzyja podejmowaniu ważnych decyzji. Jesteśmy pełni wewnętrznego spokoju i nie targają nami żadne skrajne emocje. Stabilizacja - to dobre określenie stanu naszego ducha. Nasze uczucia dzisiaj są czyste, sprecyzowane, zdecydowane i silne. Decyzje, które dzisiaj podejmiemy będą równie wyważone jak nasz umysł. Będą one precyzyjne, klarowne i zdecydowane.
Granatowy
Dziś świetnie sprawdzimy się w sytuacjach wymagających zdolności przywódczych. Siła ducha i umiejętność wyciągania wniosków z doświadczeń życiowych pozwoli nam pokazać pełnię wewnętrznej mądrości. Silna wola i konsekwencja w dążeniu do celu pozwoli nam natomiast zmierzyć się dzisiaj z problemami wymagającymi odporności psychicznej i zdecydowanej postawy.
Czerwony jasny
Rozpiera nas energia i targają nami potężne namiętności. Jesteśmy pełni siły i determinacji. Dziś możemy mieć skłonności do działania impulsywnego i nie zawsze przemyślanego. Tylko od nas zależy jak spożytkujemy swoją energię, nie pozwólmy jednak, aby nasza siła obróciła się przeciwko nam.
Czerwony ciemny
Nasz nastrój nie sprzyja romantycznej kolacji. Jest w nas wiele siły, determinacji a nawet gniewu. Możemy wykorzystać swoje nastawienie do rozprawienia się ze szczególnie dokuczliwymi problemami odkładanymi od dawna na bok. Możemy odnaleźć w sobie cechy przywódcze - to dobry moment, aby wydobyć je na zewnątrz i pokazać wszystkim, że też potrafimy wziąć sprawy w swoje ręce. Nie pozwólmy jednak, aby gniew czy skłonność do złośliwości przysłoniły nam cele, które chcemy osiągnąć. Panujmy nad emocjami - to cecha ludzi silnych.
Łososiowy
Nasz nastrój sprzyja okazywaniu czułości, miłości i pasji. Pozwólmy się dzisiaj lubić, kochać i podziwiać. Skorzystajmy z okazji, by naładować swoje akumulatory i bądźmy pozytywnie nastawieni do osoby, którą kochamy.
Różowy jasny
Dzisiaj mamy skłonności do nostalgii i romantycznych wzruszeń. Jednocześnie mamy w sobie dużo chęci do działania. Uważajmy jednak, gdyż naszą dzisiejszą skłonność do flirtowania ktoś może wykorzystać do własnych celów. To nie jest dobry moment na to, żeby zmagać się z poważnymi problemami. Nie mamy w sobie wystarczająco dużo siły i determinacji, aby pokonać życiowe trudności.
Różowy ciemny
Jesteśmy dzisiaj pełni siły i możemy mieć lekkie skłonności do ekstrawagancji, więc uważajmy na wydatki. Nasz dzisiejszy nastrój raczej nie sprzyja temu, aby się podporządkować komuś innemu. Dzisiaj jesteśmy niezależni i kreatywni i raczej nie mamy ochoty na to, aby znaleźć się w cieniu innej osoby.
Fioletowy
Nasz dzisiejszy nastrój nie jest najlepszy. Możemy odczuwać smutek i frustrację. Nie poddawajmy się negatywnym uczuciom. Spędźmy czas na czymś, co dobrze wpływa na samopoczucie. Umówmy się z przyjaciółmi albo wybierzmy się na spacer, w każdym razie odrzućmy frustrację i skupmy się na czymś pozytywnym.
Jasny brąz
Dzisiaj możemy mieć problemy z okazywaniem zaufania. Niepokój, który możemy odczuwać prawdopodobnie będzie wynikał z nadmiaru energii - postarajmy się więc znaleźć sobie jakieś absorbujące zajęcie, za które zabierzemy się z całą determinacją, a od razu poczujemy się lepiej.
Ciemny brąz
Nasz dzisiejszy nastrój zdominowany jest przez ciepło i spokój. Uważajmy, żeby nie popaść w melancholię, do której możemy mieć dzisiaj skłonności. Pośpiech nie jest wskazany. Bardziej odpowiednia będzie cisza i spokój. To dobry moment aby przemyśleć ważne sprawy i spokojnie zastanowić się nad tym, jak pokierować swoją przyszłością.
Czarny
Nasz dzisiejszy nastrój zdominowała siła i tajemniczość, dzięki którym łatwiej nam będzie zmagać się z trudnymi sytuacjami. Bez względu na to, w jakiej sytuacji się znajdziemy i z kim się zetkniemy,nasz dzisiejszy nastrój będzie sprzyjał temu, aby zachować się elegancko i z wielką klasą. Musimy jednak uważać, gdyż mamy dzisiaj duże skłonności do tego, aby wpaść w podły nastrój - nie dajmy się zwariować i walczmy z mrocznymi myślami.
Kolory leczą
Kolory mają siłę potrafiącą zmienić nastrój, pobudzić lub wyciszyć umysł. Poprzez swoją energię kolory również leczą. Starajmy się więc wykorzystywać tę wiedzę i zarówno w pracy, jak i w domu otaczać się odpowiednimi kolorami.
Biały - pobudza organizm do walki z chorobą.
Żółty - stymuluje przemianę materii, wspomaga system trawienny (zwłaszcza wątrobę i trzustkę), leczy schorzenia górnych dróg oddechowych, ułatwia oddychanie komórkowe.
Pomarańczowy – wprowadza emocjonalną równowagę, bezpieczeństwo, uspokojenie nerwów i oddechu. Reguluje system trawienny. Pomaga opanować nadmierne jedzenie, wspomaga przy pracy nad własną wartością.
Czerwony - poprawia przemianę materii, przyśpiesza krążenie krwi, podwyższa temperaturę ciała. Polepsza sprawność umysłu.
Zielony - ma najsilniejsze właściwości uzdrawiające ze względu na swój neutralny charakter i położenie między ciepłymi i chłodnymi kolorami. Leczy nerwy, wprowadza do organizmu harmonię, równoważy, uspokaja.
Niebieski - wspomaga jasność umysłu. Likwiduje stany zapalne w organizmie, zbija gorączkę, wzmaga produkcję białych krwinek i tym samym podnosi odporność organizmu. Uspokaja nerwy, odpędza stany lękowe. Wspomaga gardło.
Fioletowy - usuwa bezsenność, napięcia. Niweluje stres i nadmierną nerwowość. Normalizuje gospodarkę hormonalną. Pomocny w gojeniu blizn.
Czarny - kolor czarny działa leczniczo tylko w zestawieniu z innymi kolorami: z różowym przynosi lekkie uspokojenie, a z żółtym pobudza.


Małgorzata Szafarz
Artykuł udostępniony przez serwis www.nowebiuro.pl

  Zapraszamy do dyskusji na forum

Instytut Wzornictwa Przemysłowego
Martela
ErgoTest
Microsoft
Centrum medyczne ENEL-MED
Okulary Do Komputera
Instytut Medycyny Pracy
Archivolta
Radio PIN
Modern Office Manager
Facility Manager
Eurobuild Poland
Architektura Murator
Architektura & Biznes
NoweBiuro.pl
ARCHITEKTURA.INFO
MEBLE.pl
IIR.pl
Worksite
|  Wydarzenia  |  Misja  |  Przepisy prawne  |  Ergonomia  |  Zdrowie - Ile to kosztuje?  |  Porady i rozwiązania  |  Kontakt  |  Newsletter  |  Polityka Cookies  |  
design by VENTI